https://www.high-endrolex.com/24
https://www.high-endrolex.com/24
https://www.high-endrolex.com/24
jak správně uklízet | JakSprávně.cz

Jak správně uklízet


 

Jak správně uklízet

Znáte to – přijdete domů, boty si sundáte uprostřed chodby, bundu hodíte na botník, svetr při pozdravu s partnerem odložíte na opěradlo židle. Když totéž udělají všichni členové domácnosti, během 5minut se vám uspořádaný byt změní v nepořádek. Navíc si jdete udělat čaj a nějakou svačinu a když ani teď nikdo z domácnosti po sobě neuklidí, máte pocit, že se v bordelu utopíte. Nemluvím ani o tom, jak se v bytě usazuje prach a špína, které jednou za čas, taky musíte uklidit

 

Jak tomuto předejít a efektivně uklidit, aby vám to nezabralo víc jak 15minut denně bez víkendů, se se dozvíte v následujícím článku. Sci-fi?

 

Jak začít?

Tak zaprvé – uvědomte si, že neuklízíte kvůli partnerovi (i když to taky a ať si to myslí), ale uklízíte především kvůli sobě. Zasloužíte si žít v čistém prostředí, kde je pořádek a kde to vypadá pořád hezky.

 

Zaveďtě si uklízecí deníček. Do něj si zapisujte vše důležité, co udělat potřebujete, co jste udělala atp., jaký budete mít plán v nejbližších dnech.

Rozdělte si byt na jednotlivé sekce tak, jak je budete uklízet. Některé je třeba uklidit jednou týdně, některé jednou za měsíc či rok. Některé práce by se vám měly stát rutinou a ty budete dělat každý den, ale třeba jen pět minut.

 

 

Rozdělte si týden

Velké pondělí – to vám úklid zabere času nejvíc. Vyhradtě si dohromady cca hodinu. Rozdělte si byt do 4 sekcí - podle pokojů nebo podle pracovních činností a každé se věnujte 10-15 minut. Zkuste si natočit budíka a uklízet, co nejrychleji. Až budík zazvoní skončete. Bude to taková hra. Zábavné to bude hlavně pro děti, ale užijete si určitě i vy. V tento den budete vytírat, vysávat, utírat prach, umyjete WC a koupelnu, přetřete skleněné výplně a zrcadla. Nemusíte dělat všechno!! Prozačátek to, na co máte sílu. Počítá se každá snaha!

 

Úterý – den, kdy buď doděláte, co jste nestihla nebo je to den odpočinku pro vás.

 

Středa – udělejte si pořádek v lednici (popřípadě i ve spíži), připravte se na další dny. Pokud potřebujete na úřad, na nákup, do knihovny, apod. Středa je i tzv anti-procrastination day. Udělejte to, co už dlouho odkládáte

 

Čtvrtek – vyřizujeme pochůzky, nákupy

 

Pátek – úklid v autě, v kabelce, v kapsách, očistěte boty

 

O víkendu máte volno, začněte znovu až v pondělí :-)

 

Do plánu si samozřejmě dopište vše, co vás napadne, že udělat musíte. Např. Udělat inventuru v botníku, zalít kytky, přesadit kytky, starat se o zvířata, dát pračku, vyžehlit. Některé věci musíte každý den, některé si naplánujte jednou za měsíc apod.

 

Co byste měla udělat každý den?

Vytvořte si tzv. Ranní a večerní rutinu

Ranní – ustelete postel, umyjete si zuby, uvaříte si čaj, nasnídáte se. Postupně zavádějte nové a nové.

Večerní – umyjete dřez, uklidíte „hot spoty“ (= místo, kde házíte oblečení, ze kterého se svléknete, nebo kde hodíte kabelku, necháte ležet hrnek apod.)

 

Rozdělte si byt na zóny, každý den v měsíci jednu z nich ukliďte podle plánu níže.

V bytě bude 5 zón a každý týden v měsíci bude na řadě jedna. Každý měsíc bude jedna z nich na řadě.

V každé ze zón uklízejte po dobu jednoho týdne 15 minut denně maximálně. Nastavte si budíka.

Zóna 1 – vchod, chodba (a balkón)

Zóna 2 - Kuchyň

Zóna 3 – koupelna (plus jedna místnost – podle velikosti bytu) – ukliďtě zjevný nepořádek, vyneste koš, umyjte vanu, umyvadlo, přeleštěte zrcadlo, pračku, kachličky, vytřepte kobereček, utřete podlahu, urovnejte věci ve skříňce, umyjte dveře sprchového koutu, umyjte vodní kámen, vyhoďtě prázdné lahvičky.

Zóna 4 – Ložnice plus pokoj(e)

Zóna 5 – obývací pokoj

 

Ve všech místnostech je třeba udělat nějakou práci, kterou nemusíte dělat ani každý den, ale stačí jednou za měsíc - zamyslete se, zapište si vše potřebné a pak postupně jděte po zónách a uklízejte.

 

Tak a teď postupně.

Den první: každý večer než půjdete spát zajistěte aby dřez byl čistý a nádobí umyté. Hned se vám bude vstávat lépe.

 

Den druhý: Vytvořte si osobní ranní rutinu – třeba hned jak vylezete z postele, jděte do koupelny se upravit. Dřez večer opět umyjte a odteď už každý den.

 

Den třetí: Než půjdete spát ukliďte dvě věci na které narazíte. K tomu navíc úkoly z předchozích dvou dnů – upravte se hned po ránu, dřez se bude večer lesknout.

 

Den čtvrtý: vytvořte si vlastní list, co potřebujete v bytě nebo domě uklidit.

 

Den pátý: postupně přidávejte další úkoly, nepřemáhejte se. Klidně postupujte pomaleji a třeba jen první týden se snažte udržet večer před spaním čistý dřez, až si zvyknete postupně přidávejte.

.

.

Na závěr bych chtěla poznamenat že toto není z mé hlavy, ale když už nepořádek přelezl přes hlavu mě i partnerovi a věčně jsem slyšela nadávky, že tu máme bordel, rozhodla jsem se s tím něco dělat. Narazila jsem na několik méně zajímavých článků, ale narazila jsem na stránku flylady.net .

Je to v angličtině, pro zájemce doporučuji se přihlásit, i když vám bude přetékat pošta emaily, které flylady posílá. Jsou určitě inspirující (teda alespoň jeden z nich denně – flight plan – každý den vám připomene, co je v plánu. Nebo flylady sledujte na facbookových stránkách. Další takovou stránkou je http://www.pojdte-dal.cz/index.php

Je to česká verze flylady, jen vám nechodí emaily, ale pročítáte fórum.

 

Přeji hodně trpělivosti a uklizený domov :-)

 

 

Související články

Diskuse

Jméno:
Text:
Loňský rok:
1. Sabinka 16.09.2023 19:16h
77747
2. Sabinka 16.09.2023 19:17h
Kde. Domo muj.
Zobrazena strana 1 z 1 celkem