https://www.high-endrolex.com/24
https://www.high-endrolex.com/24
https://www.high-endrolex.com/24
Jak napsat životopis + vzor | JakSprávně.cz

Jak napsat životopis + vzor


V dnešní době vysoké nezaměstnanosti, stále více lidí hledá práci, když už takovou práci najdete, požaduje po Vás jako první věc zaměstnavatel životopis. Každý by měl mít sepsaný životopis, který v případě potřeby vezme, opráší, aktualizuje a odešle. Psaní životopisu se v čase v podstatě nemění, takže jakmile si jednou takový životopis napíšete, můžete jej kdykoliv využít. Pokud nechcete číst celý článek o tom jak napsat životopis, ale zajímá vás pouze vzor, najdete jej zde - vzor životopisu.

Někdy se můžete setkat se zkratkou CV (často ji lidé vylosvují jako "síví", hovorově se mu říka "sívíčko"), jde o zkratku z latinského Curriculum Vitae. Curriculum Vitae bylo původně spíše takové pojednání o našem životě, trošku se podobalo slohové práci, dnes se již taková forma životopisu nepoužívá, dnes používáme tzv. strukturovaný životopis, který je více faktický, přehlednější a společnosti, která přijímá nopvého zaměstnance se lépe čte. Jedotlivá fakta (položky o vašem životě) jsou oddělena do logicky souvisejících bloků (osobní údaje, pracovní zkušenosti, vzdělání, ostatní dovednosti, zájmy, apod.). Takový životopis by o Vás měl na první pohled říkat co umíte, kde jste se to naučil a jakou s tím máte praxi. Často se pak k takovému životopisu přikládá motivační nebo průvodní dopis, kde už formou několika vět nebo odstavců zdůvodníte, proč bytse chtěli v dané firmě pracovat. Přiložit motivační dopis, pro Vás znamená velkou výhodu, protože se tím odlišíte od ostatních zájemců a pokud někdo opravdu stojí o dobrého zaměstnance, určitě si jej přečte.

V každém případě životopis pište spisovnou čestinou, nechte si jej zkontrolovat některým z korektorů pravopisu a následně jej dejte přečíst co nejvíce lidem.

Nestyďte se, tohle Vám může pouze pomoct. Oprostěte se od emocí a soustřeďte se na faktické údaje. Životopis se dnes posílá nejčastěji jako příloha emailem, ideální je vložit jej do emailu ve 2 formátech (.doc a .pdf). Pokud životopis zasíláte klasickou poštou, přiložte i průvodní/motivační dopis.

Nadpis

Nadpis napíšeme jednoduše a výstižně, můžeme jej ztučnit, zvolit větší font nebo podtrhnout. Pokud máme titul, múžeme jej přidat, i když pamatujte si, že ten Vám místo nezajistí, v dnešní době se stále míň a míň hledí na dosažené vzdělání, ale dává se přednost a praxi a praktickým zkušenostem.

Životopis - Ing. Petr Skácel

tip: název souboru s životopisem pojmenujte stejně jako nadpis tj. životopis - Petr Skácel.doc

Osobní údaje

Do osobních údajů napíšeme všechny informace o nás, bydliště (můžeme přidat i přechodné), kontakt, atd. Pokud je vaše národnost jiná než česká, připište jim sem také. Můžete sem připojit také vaši fotografii, doporučuji klasickou pasovou portrétovou fotografii, fotografie v plavkách z pláže není úplně to pravé ořechové :) Výšku, váhu, náboženské vyznání raději neuvádějte :)

Datum narození: 21.2.1984
Trvalé bydliště: Kounicova 25, Brno, 602 00
Email: petr.skacel@seznam.cz
Telefon: 736 626 897

Pracovní zkušenosti

Pracovní zkušenosti jsou to nejdůležitější, na co se člověk, který má na starost příjmání nových lidí zaměřuje, měly by na sebe plynule navazovat. Pište zde pouze důležitá zaměstnání a to formou "pracovní pozice, firma + krátké shrnutí naší pozice", ale celkově píšeme co nejstručněji. Podrobněji se rozepište pouze pokud si myslíte že opravdu můžete bližším popisem Vaší pracovní činnosti nebo Vaší pozice ohromit, v ostatních případech se tohle probírá až na osobní schůzce (přecejenom popsat celou Vaši činnost v předchozí firmě je na delší povídání a na to při stovkách životopisů nemá nikdo čas ani náladu) To že jste 2x o víkendu pomáhali sousedovi vymalovat nikoho moc neohromí. Pokud jste absolventi, napište zde "bez pracovních zkušeností", ale napište pod to co nejvíce praktických zkušeností získaných ve škole, nejrůznější ocenění, významné školní projekty, nebo nějaké Vaše organizační zkušenosti. Ženy by zde měly uvádět i mateřskou/rodičovskou dovolenou (pro zaměstnavatele může být dokonce výhoda vidět, že už máte děti za sebou, že jste usazaní a nikam jim po půl roce neodejdete). Pracovní zkušenosti řadíme chronologicky.

2002-2004: junior programátor PHP
                   Liquid Design s.r.o.
                   Tvorba CSS a XHTML a PHP pro firemní balíčky

2004-2008: senior programátor C#
                   NetAdvantage s.r.o.          
                   Tvorba aplikací pro bankovní systémy, zodpovědnost za nasazování

2008-2010: project manager
                   O2 systems a.s.
                   vedení týmu o 20 lidech, zodpovědných za vývoj pokladního softwaru

Vzdělání

Většinou píšeme pouze střední školu a vysoké školy, se základní školou se tak nějak počítá, že ji všichni máme, ale chybu neuděláte, ani pokud ji tam napíšete. Nedokončené vysoké školy se můžou a nemusí psát, je to na Vašem zvážení. Můžete zde uvést i diplomovou práci, pokud nějak souvisí se zaměstnáním, stojíte si za ní a jste schopní o ní déle povídat. Stejně jako u pracovních zkušeností, řadíme dosažené vzdělání chronologicky.

1999-2003: Gymnázium Jana Blahoslava, Přerov - zakončeno maturitní
                   zkouškou
2003-2008: Fakulta Informačních technologií, VUT Brno (obor Informační
                   systémy) - zakončeno inženýrským titulem a červeným diplomem

Ostatní znalosti a dovednosti

Sem zkuste napsat vše, co souvisí s danou pracovní pozicí + takové ty univerzální věci jako je znalost jazyků, řidičský průkaz. Můžete připojit nejrůznější školení nebo kurzy.

anličtina - pokročilý
dobrá znalost databází MySQL, PostgreSQL, MS SQL
programovací jazyky C, C++, C#, Java, PHP
výnikající znalost webových technologií (javascript, XHTML, XML, CSS)
záliba v SEO optimalizacích
práce s SVN
nastavování webového serveru Apache
řidičský průkaz B
kurzy CISCO CCNA 1-4

Zájmy

Tato oblast je zde spíše do počtu, ale bývá dobrým zvykem, něco o sobě napsat, trošku se tím vyprofilujete jako reálný člověk a může tam být specifická věc, kterou zaujmete. Personalista z toho může poznat Vaši povahu.

čtení fantasy/scifi, filmy, sport, turistika

Celý vzor si můžete stánout zde.Doufáme že Vám náš článek o tom, jak napsat životopis pomůže při získání Vaší vysněné práce.

Související články

Diskuse

Jméno:
Text:
Loňský rok:
Diskuse neobsahuje žádný příspěvek
Zobrazena strana 1 z 1 celkem